Föreningen Svenska Kongoveteraner

- Object description
Föreningen Svenska Kongoveteraner var 1937-1958 en kamratförening för de över 600 svenskar som arbetat i och för Kongofristaten, kung Leopold II:s koloni 1885-1908. Föreningen arbetade bland annat för pension och annat stöd till änkor och barn till det hundratal svenskar som dött i Kongo. Den hade sitt säte i Göteborg och var kopplad till moderorganisationen Les Vétérans Coloniaux i Bryssel, Belgien. Den hade också kontakt med systerföreningar i Norge och Danmark.
"Föreningen har till ändamål att förmedla och uppehålla kontakten mellan medlemmarna och huvudföreningen l'Association des Vétérans Coloniaux i Bruxelles samt tillhandagå medlemmarna med råd och upplysningar." (#1, Stadgar för FSV)
Föreningen Svenska Kongoveteraner överlämnade sin fana till Etnografiska museet vid föreningens upplösning vid årsmötet den 17 augusti 1958.
Important to know about the information in the online collection database
Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to accept the agreements.