1938.30.0531
::
skuggspelsdocka, wayangfigur

- Object description
Skuggspelsdocka av ogarvat läder, från ko eller vattenbuffel. Dockan är monterad i en trästav som kluvits ca två tredjedelar av sin längd, den okluvna delen av staven fungerar som handtag. Dockan har inga rörliga delar.
Dockan föreställer enligt originalkatalogen en soldat. Soldaten håller en pil i ena handen och en båge i den andra.
Klädedräkt:
Soldaten är iklädd wastra, ett tygstycke som svepts kring kroppen, och en uppknäppt jacka. Huvudbonaden liknar udeng-udengan (se Hobart, 1987:88-90).
Kropp och anletsdrag:
Ögonen är runda (bal.: dedelingan), vilket symboliserar en oförfinad och grov karaktär. De små jämna tänderna visar på en civiliserad karaktär och återfinnes hos gudar och människor (till skillnad från djurens, jättarnas och demonernas vassa huggtänder).
Färger:
Kroppsfärgen är brun på ena sidan och vit på den andra. Den bruna färgen är en kombinerad färg, till skillnad från basfärgerna. När basfärger blandas behåller de de karakteristika de associeras med. Kroppsfärgen är ett uttryck för gestaltens karaktär och de kombinerade färgerna innebär således en kombination av de ingående basfärgernas karakteristika. Den bruna färgen är en het (bal.:panes) färg. Heta färger associeras till eld (som bringar oro, missämja och stridigheter), brist på självkontroll mm. Den vita färgen däremot, tyder på bland annat rituell renhet, förfining och självkontroll.
(NS)
- Object description
- av läder. Föreställer en sold som i ena handen håller en båge, i de andra en pil. Båda armarna fasta. Vit kroppsfärg. Grön sarong med gula orm ment, röd jacka med långa ärmar med gula ornament. Käpp av trä. Höjd med käpp 55,5 cm

Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to accept the agreements.