1854.02.0027
::
hjorthud, hud, mantel

- Object description
Enligt generalkatalogen är detta en "Beredd hjorthud (?) med målade röda och gröna kors (Trollsländor och Vindkors)". Proveniensen är angiven som blackfeet. Enligt Douglas däremot, är materialet troligen älg. Den är ytterst ovanlig och enligt honom troligen från trakten av de stora sjöarna.
Med stor sannolikhet tillhör inte föremålet ursprungligen d´Otrantes samling, då den ej finns upptagen i dennes originalförteckningar.
Meningarna går alltså här emot varandra, och Joseph D. Horse Capture (1993: 142f) föreslår ytterligare en teori, nämligen att det skulle röra sig om en älghud från blackfeet. Den skulle enligt honom ha burits av en helig kvinna i blackfeets soldans.
- Object description
- (?) med målade röda och gröna kors. (Trolisländor o. Vindkors) Obst Ej någon av efarantes original. förteckningar. Har på baksidan haft on större. papperslapp.fastlackad. Orig.nr. 1325. Svartfot-4nd, Enl, Douglas: Materialet troligen älg. Ytterst ovan lig och troligen från trakten av de











Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to accept the agreements.