R04
::
Te, smör och tsampa

- Object description
Ett karaktäristiskt föremål för tibetanerna är det resesett för att koka te som visas i montern. Man har det med sig då man är ute i fälten, på vandring till de höglänta betena eller då man är med djuren ute i bergen. Ur den slitna och insmorda läderväskan tar man fram en aluminiumgryta för vatten att sätta på elden av kvistar och jakgödsel. Grovt stött tegelte finns i en påse, rostat kornmjöl, tsampa, i en annan, lätt härsket jaksmör i trädosa. I grytan kokas ett hett te, lätt påminnande om buljong.
Tebbu-tibetanerna bor i dalgångarna norr och söder om Yangtze flodens nordligaste biflöde, Bailong Jiang. 1930 kunde David Hummel, ta sig upp till deras avlägsna byar. Med hjälp av den svensk-amerikanske missionären Edvin Carlson kunde han förvärva över tvåhundra föremål. De utgör en unik samling av tebbu-tibetanernas materiella kultur.
1991 och 1997 besökte museets asienintendent Drakanadalen för att dels studera tebbu-tibetanernas samhällssystem, dels komplettera den samling David Hummel gjort.

Important to know about the information in the online collection database