OM-1995-0063
::
träsnitt, bildkonst, triptyk

- Object description
Titel: Hantverkare (Shokunin / Artisans)
Serie: Parodi på de fyra samhällsklasserna (samurajer, lantbrukare, hantverkare och affärsmän)
(Imayô mitate shi-nô-kô-sho / An Up-to-Date Parody of the Four Social Classes (Samurai, Farmers, Artisans and Merchants))
Detta tryck gjort på kräppat papper.
I träsnittet visar Kunisada kvinnor i yrken som i verkligheten utövades av män: blocksnidning och färgtryckning. Kvinnorna sitter i ett rum på andra våningen av ett hus. I verkligheten arbetade blocksnidare och tryckare oftast på skilda platser.
Kvinnan i förgrunden av den högra panelen skärper knivar (tô) och mejseljärn (nomi) med hjälp av en slipsten (tô-ishi). Genom teckningen (hanshita-e) klistrad uppochnedvänd på blockytan skär kvinnan i bakgrunden fram upphöjda konturlinjer i basblocket (omohan). Detta var ett högt kvalificerat arbete.
Vid fönstret i mittpanelen skär en kvinna bort större blockytor med verktygen kizuchi (klubba) och sôai-nomi (mejseljärn med bred, trubbnosig bladända). I förgrunden behandlar en annan papper med en bred pensel och dôsa (limvatten). En tredje kvinna hänger de våta pappersarken på ett snöre för att torka.
I vänstra panelen sitter en kvinna som föreställer tryckaren. Hon tar en paus och röker en pipa. Bakom henne står ett tryckningsbord. Där ligger ett block för att trycka de röda ytorna i en komposition. Bredvid står en borste (hanga-bake) och en skål med röd färg. Varje färg hade sin egen pensel och skål.
Bordet sluttar ned, iväg från tryckaren. Detta var en konstruktion som gjorde att det gick att applicera mera kraft när papperet trycktes ned på det färgade blocket med hjälp av en rund dyna, baren. En baren ligger till höger om blocket och en extra ligger ovanpå lådan bakom bordet. På hyllan i lådan ligger papperet som tryckaren behövde under dagen.



Important to know about the information in the online collection database
Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to approve the conditions.