OM-2009-0008
::
jacka, dräkt

- Object description
Fordad jacka (noragi) för lantbrukare eller annan del av Japans fattigare skikt, av bomull i tuskaft, indigofärgad. Främst rutiga tyger har sytts ihop med stygn för att bilda en kort jacka. Sannolikt första decennierna på 1900-talet.
Japanska kläder är nog för många västerlänningar en färggrann, rikt dekorerad sidenkimono för en kvinna. För att i någon mån nyansera denna bild valde vi i katalogen till basutställningen att visa en lappad bondjacka i bomull. För personer som levde under fattiga omständigheter var plagg av denna typ en realitet flera decennier in på 1900-talet. Grundplaggen för en bonde och hans hustru var jacka, väst och byxor.
Jackan kan betecknas som ”boro”, ett begrepp som generellt syftar på något skört som faller i bitar, trasor. Boro-plagg och liknande textilier är uttryck både för individens och regionens ekonomiska omständigheter. Det var bondkvinnor som utöver sitt dagliga arbete i mån av materialtillgång spann bomull och vävde den till plagg och andra textilier. Dessutom utvecklade bondkvinnorna olika broderitekniker (t ex sashiko) för att förstärka och bevara, men även förhöja skönheten hos tyget. Begagnade bomullstyger, oftast indigofärgade, kunde också köpas av bondebefolkningen från båtburna handlare som förde tygerna från den rikare södra och mellersta delen av Japan till norr.
(Baserad på text från utställningskatalogen Japan. Föremål och bilder berättar. 2011)./PH

Important to know about the information in the online collection database
Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to approve the conditions.