1921.06.0093
::
väv

- Object description
Material
varp bomull 2-tr S-tvin ofärg. ljus brun 16 tr/cm
inslag bomull 2-tr S-tvin ofärg. ljus brun 11 tr/cm
ull 2-tr S-tvin gul, röd, rosa, ljus gul, grönaktigt gul, okla gul, m. rödbrunt på väv 2.
Teknik Tuskaftsväv med 3 grova uppläggningstrådar. Inplockat ull inslag över 3, 6 eller 9 varptrådar. Den vävda smala bården fastsydd i den stora väven genom att tyget ligger omlott ca 1 cm och sydd med 2 sömmar. Dessutom finns rester av en halvt ovalt formad söm, se skiss i pärm.
Mönster Antropomorf?, zoomorf. Motivet på väv 1 består av en stiliserad mänskligt figur sedd framifrån. Figuren har en sort växt? i både händerna och som huvudprydnad. Motivet upprepas i olika färgkombinationer.
Motivet på väv 2 består av en bård uppbygd av ett diagonalt mönster bestående av rader med fiskar och fåglar med viggar på konturerna. Motivet upprepas i olika färgkombinationer.
Relaterad textiler
EMG:

Important to know about the information in the online collection database
Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to accept the agreements.