2011.0003 :: RIME
- Object description
Vandringsutställning som under åren 2011 - 2014 ska turnera i Europa.
Turnéplan: Tervuren i Bryssel - Museo de America i Madrid - Naprstek's Museum i Prag - Museum für Völkerkunde i Wien - Rijksmuseum voor Volkenkunde i Leiden - Etnografiska museet i Stockholm.
Utlån av fem stegar (totalt finns sex stegar, nr 5 lånades inte ut) till utställningen Fetish Modernity, en vandringsutställning som stod på Tervuren, Belgien, Madrid, Spanien, Prag, Tjeckien, Wien, Österrike, Leiden, Nederländerna, Etnografiska museet, Stockholm (2013-10-19 - 2014-03-30).
Fetish Modernity är en självkritisk men sprudlande uppgörelse med idén att västvärlden har monopol på att vara modern. Följ med på en tankeväckande vandring bland fotografier, samtidskonst och sköna, oväntade fynd från etnografiska samlingar.
Important to know about the information in the online collection database