Skoghed, Alf
::
missionär

- Object description
Alf Skoghed, missionär i Kongo, utsänd av Svenska Missionsförbundet.
Alf Skoghed var folkskollärare reste ut 1938 till missionsfältet i nedre Kongo, träffade sin blivande hustru Ebba, som varit där sedan 1934, och kom tillsammans med henne hem efter en andra bortovaro 1958.
De båda verkade först vid stationen i Kingoyi, Zaire, 1938 till 1946 och sedan under den andra perioden 1948 till 1958 i Madzia, Republiken Kongo. De vistades på de båda missionslokalerna samtidigt som Efraim Andersson, Palmborg, Oscar Stenström och Karlman.
Ebba Skoghed utbildade sig till barnmorska bl a vid Eastmanska barnsjukhuset och tog kurser i tropisk medicin i Antwerpen. Sina anteckningar och rapporter om verksamheten i Kongoyi och Madzia har hon lämnat till museet vid Karolinska institutet.
Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to accept the agreements.