1922.09.0001
::
betsel, träns

- Object description
Betsel av läderremmar med hamrade och graverade silverbeslag och turkoser. Pannremmen prydd med silverbeslag; i mitten en plåt med 14 turkoser, på varje sidostycke bl. a. en tvärställd avlång och en rund silverbuckla, vardera med en turkos; inga tyglar.
Dr Hogner skriver därom: " Indian häst-silver-brud-betsel från navaho indianterritorium (USA): antika smycken, gjorda efter urgamla indianmönster av indianer samt de tjocka silverplåtarna nedsmälta, upphamrat mynt-silver. De 18 turkoserna är var för sig en sällsynthet: sällsynt få så ljusblå, felfria, hårda, vältecknade och därtill så många samlade på ETT. Navaho-indianern "älska" silver och ädlaste turkoser (ljusblå, hårda, litet, men saftigt brunmörkt-tecknade, felfria, fin-finslipade). Att smyckena uppsatts på nya remmar och nutids ridbetsel, visar blott att indianerna hålla på det indianska, men ock icke förakta "de andras". Richard Hogner".
- Object description
- Betsel av läderremmar med hamrade och graverade silverbeslag och turkoser. Pannremmen prydd med silverbeslag; i mitten en plåt med 14 turkoser, på varje sidostycke bl.a, en tvärställd avlång och en rund silverbuckla, vgrdera med en turkos; inga tyglar. Dr Hogner skriver därom: "Indian häst-silver-brud-betsel från navaho indianterritorium (USA): antika smyokenvgjorda efter urgamla iridianmönster av indianer samt de tjocka silverplåtarna nedsmälta, upphamtat mynt-silver, De 18 turkoserna äro var för sig en sällsynthet: sällsynt få så ljusblå, felfriaihårda, vältecknade och därtill så många samlade på ETT. Navaho-indianerna "älska" silver och ädlaste turkoser (ljusblå, hårda, litet. saftigt brunmörkt-tecknade, felfria, fin-finslipade). Att smyckena uppsatts på nya remmar och nutids ridbetsel, visar blott att indianerna hålla på det indianska, men ock icke förakta "de andras", Richard Hogner."







Important to know about the information in the online collection database
Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to accept the agreements.