1984.08.0119
::
pall, möbel

- Object description
Ljust chuao trä, skinnremsa instucken genom hål i träet, fästad med knut. Tre ben förenade direkt med sitsen. Benen snidade. Vid mitten av sitsen ett jack i träet. Kamba männen bär med sig egen pall att sitta på vid möten. Man hänger den över axeln.
Se även 1984.08.0120.
Östberg, Wilhelm gjorde en intervju med träsnidaren 15 december 1983. Den finns i originalpärmen och återges delvis nedan.
Stolarna görs av trä från chuao-trädet. Det är en manstol. - Det tar fyra dagar att göra en pall. Sista dagen är för att få den jämn och mjuk, och för att få ordning på hålen. Mansstolen är mindre än kvinnopallen. Män sitter bara ute på sina pallar. Kvinnor har sina när de lagar mat. Både män och kvinnor kan sitta på kvinnopallar. Förr hade män alltid sin pall med sig. Man ska inte behöva besvära andra att hålla med pallar, när man kommer på besök. Man väntade att alla kom med sin pall. Om en man kom utan sin pall ansågs han oansvarig och blev föraktad. Förr gick vi till Kikuyu för att få tag i mat, när det var torka här. Då tog man med sig sin pall, likaså när man gick på ceremoni. Jag kommer fortfarande med min pall eftersom jag är en gammal man. Likaså min stav.
Östberg, W. 1984



Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to accept the agreements.