318 1940.5. 194045
10 Kalkdosa av koppar, mässing och silver. Rund geno skärning. Locket, av mässing, är dekorerat i drivet arbete och har troligen ursprungligen krönts av en halvädelsten, som ersatts med en kupig mässingsplatta. Kedja av järn mellan locket och desan. Förvärvad i Kalinpong. Diam. 6 cm. Höjd 4,2 cm.
11 Tyg till dräkt av bomull. Två st. nyvävda, ännu icke uppklippta längder av grovt vitt bomulls- tyg med enkla mönster i blått och rött. De bå- da längderna sys tillsammans till ett skjort- liknande plagg. Längd (dubbel) 158 cm. Bredd 77 cm. Bhutan
12 Fågelfigur av brons. Själva kroppen bildar en skål vars lock utgöres av fågelns huvud, vingar och stjärt. Till typen närmast en papegoja. Använd- ning obekant. Förvärvad på en tempelgård. 13 x 4,3 cm. Böjd 7,7 cm.
13 Braminstämpel av mässing, rundl 1 mitten en sex- uddig stjärna omgiven av fem cirklar och utan- för dem en strålkrans. Korsformig välvd bygel ' med flätmönster krönt av en tapp med hål för upphangnågsring. Förvärvad i trakten av Trichi- napoli. Diam. 4,5 cm. Höjd 3,5 cm.
[ocr]
Leave a comment
Here you can leave a comment. You have to supply an e-mail, an alias and you have to accept the agreements.